«Діалог влади та бізнесу»: фахівці ГУ ДПС поінформували підприємців Черкащини про податкові зміни з 2025 року
Питання податкового законодавства, зокрема щодо цьогорічних змін в умовах воєнного стану, озвучили в Черкаській обласній військовій адміністрації в межах Регіональної Платформи «Діалог влади та бізнесу». Під час засідання за участі представників обласної влади фахівці ГУ ДПС у Черкаській області поінформували підприємців Черкащини про актуальні питання ліцензування та контролю за підакцизними товарами, новації нарахування та сплати військового збору, режим експортного забезпечення сільгосппродукції, механізм розрахунку мінімального податкового зобов’язання, функції комплаєнс-менеджерів у межах реалізації Закону України від 18.06.2024 № 3813-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства».
Заступник начальника ГУ ДПС у Черкаській області Анатолій Мовчан зупинився на основних новаціях Закону України № 3817. Він зауважив, що з 1 січня 2025 року втрачає чинність Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» – крім статті 8 Закону, яка діє до дня набуття чинності та введення в дію статті 33 Закону України від 18.06.2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Так, ЗУ № 3817 передбачає створення та функціонування Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах; Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального; Єдиного реєстру обладнання; Єдиного реєстру місць зберігання та ін.
За словами Анатолія Анатолійовича, поміж важливих змін порядку ліцензування: ухвалення рішень про надання ліцензії та/або рішень про відмову у наданні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності. Встановлено безстрокову дію ліцензій, що видаються з 1 січня 2025 року. Також встановлено підстави для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності та суттєво розширено їхній перелік, порівняно з переліком підстав для анулювання ліцензій, що діяв до 1 січня 2025 року та ін.
Водночас зміни в оподаткуванні платників єдиного податку (ЄП) озвучив начальник управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Черкаській області Микола Гріднєв. Він, поміж іншого, повідомив, що в межах ЗУ № 4015 платник єдиного податку, який самостійно визначив позитивне значення МПЗ до сплати та має будь-яку суму податкового боргу з єдиного податку протягом двох послідовних кварталів, втрачає право на застосування спрощеної системи оподаткування. Микола Анатолійович детально пояснив механізм розрахунку мінімального податкового зобов'язання щодо земельної ділянки у випадках проведення чи не проведення нормативної грошової оцінки, а також її індексації.
Наголосив і на тому, що Законом України № 3813-IX передбачено створення посади – комплаєнс-менеджера – посадової особи територіального органу ДПС, яка закріплена за платником податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства та є відповідальною за комунікацію з ним. Відповідно комплаєнс-менеджер надає індивідуальні та корисні роз'яснення таким платникам податків.
Під час зустрічі в ОВА йшлося і про зміни щодо сплати військового збору, починаючи з січня 2025 року. Про це повідомив начальник Черкаського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Черкаській області Віталій Лушников.
Так, для ФОПів першої, другої та четвертої груп ставка військового збору становить 10 % від мінімальної заробітної плати, встановленої на початок 2025 року (8 000 грн) і становитиме 800 грн на місяць. Водночас юридичні особи та ФОПи – платники єдиного податку третьої групи почнуть сплачувати військовий збір у розмірі 1% від свого обороту за підсумками першого кварталу 2025 року.
Для фізичних осіб задекларований загальний річний дохід за 2024 рік оподатковуватиметься військовим збором за ставкою 1,5% (крім доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна, які оподатковуються за ставкою 5% з 1 грудня 2024 року). Також інші доходи фізичних осіб (дохід від зарплати, оренди, виграшу, депозиту тощо) оподатковуються військовим збором у розмірі 5% з 1 грудня 2024 року.
Учасники заходу зосередили увагу на актуальному питанні податкових ризиків, детально розглянувши критерії віднесення платника податків до категорії «ризикових» та пов'язані з цим наслідки. Особливий інтерес викликали питання блокування та зупинення реєстрації податкових накладних, а також процедури позбавлення статусу «ризикового» платника.
Анатолій Мовчан наголосив на готовності податкової служби до відкритого діалогу з бізнесом. Для оперативного вирішення питань, пов'язаних із зупиненням реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань, платники податків можуть звертатися до Головного управління ДПС у Черкаській області особисто або на електронну адресу комунікаційної податкової платформи ck.ikc@tax.gov.ua.
Виникли питання? Звертайтесь на наші «гарячі лінії» за телефонами: (0472) 33 91 97, (063) 525 95 27.